خبر

ایرپادز پرو نسل جدید با چه ویژگی‌هایی معرفی می‌شود؟

طبق گزارش‌ها اپل قصد دارد نسل دوم ایرپادز پرو را در کنار آیفون ۱۴، امروز چهارشنبه در رویداد ویژه خود در سالن استیو جابز اپل پارک معرفی کند. اگر قصد دارید که ایرپادز پرو نسل دوم را خریداری کنید، لیستی از ویژگی‌ها و پیشرفت‌های شایعه شده این محصول در زیر آورده شده است که حتما به کارتان می‌آید.

علاوه بر ویژگی‌های کاملا جدید، نسل دوم ایرپادز پرو احتمالا برخی از قابلیت‌های نسل سوم ایرپادز را هم به ارث خواهد برد. حال بیایید ببینیم که این ویژگی‌های جدید کدامند:

چیپست جدید H2 با بهبود کیفیت صدا

به گفته مینگ چی کو تحلیل‌گر خوش سابقه اپل، ایرپادز پرو جدید دارای یک تراشه بی‌سیم است که در مقایسه با تراشه قبلی H1، به طور قابل ملاحظه‌ای ارتقا یافته و احتمالا اپل نام آن را H2 بگذارد. کو در مورد مزایای این تراشه جدید توضیحات جزئی نداده است، اما با توجه به اینکه تراشه H1 عملکردهای مرتبط با صدا را تقویت می‌کند، قاعدتا تراشه H2 ارتقا یافته در ایرپادز پرو ۲ می‌تواند منجر به بهبود کیفیت صدا، تاخیر کمتر، حذف نویز فعال بهتر، شفافیت بیشتر، و بهبود ویژگی‌های ارائه شده توسط سیری شود.

البته گمانه‌زنی‌هایی هم وجود دارد که تراشه جدید H2 احتمال دارد پشتیبانی از نسل دوم ایرپادز پرو را هم فراهم کند، اما این موضوع همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

این امکان نیز وجود دارد که ایرپادز پرو جدید دارای بلوتوث نسخه 5.2 یا بالاتر با پشتیبانی از LE Audio باشد؛ به گفته سازمان بلوتوث SIG، این مشخصات شامل یک کدک صوتی کم مصرف جدید به نام LC3 است که کیفیت صدا را در مقایسه با کدک کلاسیک SBC، حتی با نرخ بیت ۵۰ درصد کمتر ارائه می‌دهد.

عمر باتری بیشتر

در حالی که هیچ شایعه قوی در مورد عمر باتری ایرپادز پرو ۲ وجود ندارد، با توجه به اینکه نزدیک به سه سال از عرضه اولیه ایرپادز پرو نسل یک می‌گذرد، انتظار پیشرفت در زمینه باتری این محصول، غیرمنطقی نیست. ایرپادز نسل سوم استاندارد اپل که سال گذشته منتشر شد، تا شش ساعت زمان گوش دادن به موسیقی را به ازای یک بار شارژ ارائه می‌دهد، اما در ایرپادز پرو فعلی این زمان تنها ۴٫۵ ساعت است. حتی با خاموش کردن حالت حذف نویز فعال و حالت شفافیت، باتری ایرپادز پرو تا پنج ساعت دوام می‌آورد که همچنان کمتر از ایرپادز استاندارد نسل سوم است.

یکی از راه‌هایی که ایرپادز پرو جدید می‌تواند عمر باتری طولانی‌تری داشته باشد، استفاده از کدک صوتی کم مصرف LC3 کم مصرف شایعه شده است.

کیس شارژ با طراحی اصلاح شده

انتظار می‌رود کیس شارژ جدید ایرپادز پرو، پشتیبانی از ویژگی Find My را بدست آورد و به کاربران امکان دهد در صورت گم شدن یا فراموش کردن آن، مکان کیس را حتی زمانی که گوشی‌ها در داخل آن قرار ندارند، در برنامه Find My ردیابی کنند. اوایل زمستان پارسال بود که مینگ چی کو گفت که کیس جدید ایرپادز پرو ۲ در صورت گم شدن قادر است صدا از خود منتشر کند تا کاربر بتواند به راحتی آن را پیدا کند، این ادعای او با رندرهایی که اخیرا منتشر شده همخوانی دارد و در این تصاویر افشا شده هم به خوبی سوراخ‌هایی در زیر این کیس شارژ مشهود هستند که بعید است مورد استفاده‌ای به جز بلندگو داشته باشند.


همچنین به احتمال زیاد کیس شارژ ایرپادز نسل دوم دارای استاندارد IPX4 مقاومت در برابر آب و تعریق به مانند کیس شارژ نسل سوم ایرپادز خواهد بود.‍ در حال حاضر فقط هدفون‌های ایرپادز پرو دارای مقاومت در برابر آب هستند و کیس این محصول از این قابلیت بی‌بهره است. انتظار می‌رود که کیس شارژی که اپل امسال به همراه ایرپادز پرو جدید ارائه می‌کند از پورت لایتنینگ خود اپل استفاده کند، اما خبرها حاکی از آن است که اپل از سال ۲۰۲۳ و با معرفی آیفون ۱۵ دیگر قادر به تولید محصولی با پورت لایتنینگ نخواهد بود و مجبور به استفاده از پورت USC-C است. مورد آخر هم که در رندرها دیده شده ایجاد یک جای بند قلاب مانند است تا کاربران در صورت لزوم بتوانند آن را به جاکلیدی خود یا یک بند آویزان کنند.

قابلیت تشخیص قرارگیری در گوش بهبود یافته

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که احتمالا نسل بعدی ایرپادز پرو از نسل سوم ایرپادز به ارث می‌برد، حسگر تشخیص بافت پوست برای تشخیص دقیق‌تر قرارگیری داخل گوش در مقایسه با سنسورهای نوری دوگانه در ایرپادز پرو اصلی است. اپل می‌گوید که حسگر تشخیص پوست، به دقت تشخیص می‌دهد که ایرپادز در گوش است است یا در جیب یا روی میز و پس از درآوردن آنها از گوش، پخش به سرعت متوقف می شود.

قابلیت‌های ردیابی سلامت

در ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) مارک گورمن و دبی وو گزارش دادند که نسل دوم ایرپادز پرو شامل سنسورهای حرکتی به روز شده با تمرکز بر ردیابی تناسب اندام است، اما جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه ندادند. ایرپادز پرو در حال حاضر به یک شتاب سنج تشخیص حرکت مجهز است و این امکان وجود دارد که بهبودهایی در برخی از قابلیت‌های تناسب اندام توسط سنسورهای جدید ایجاد شود. در یک یادداشت مرتبط در iOS 16 دیده شده که iOS 16 امکان استفاده از برنامه تناسب اندام را بدون اپل واچ می‌دهد که می‌تواند اشاره‌ای به سنسورهای پایش سلامت جدید در ایرپادز پرو نسل دوم باشد.


مزایای LE Audio

در سال ۲۰۲۰ بلوتوث 5.2 با پشتیبانی از مشخصات جدید LE Audio معرفی شد. حداقل دو کارمند اپل به عنوان شرکت کنندگان در توسعه LE Audio فهرست شده‌اند و اپل احتمالا این مشخصات را برای استفاده در دستگاه‌های آینده خود اتخاذ خواهد کرد. LE Audio به ویژه برای ایرپادز مفید خواهد بود و ما در زیر به مزیت‌های این قابلیت برای ایرپادز پرو جدید پرداخته‌ایم، با این فرض که دستگاه‌هایی مانند آیفون، آیپد و مک نیز با پشتیبانی از این ویژگی بروزرسانی شوند:

  • بهبود کیفیت صدا: LE Audio شامل یک کدک صوتی کم مصرف جدید به نام LC3 است که کیفیت صدا را در مقایسه با کدک کلاسیک SBC حتی با نرخ بیت ۵۰ درصد کمتر، براساس بلوتوث SIG ارائه می‌دهد
  • عمر باتری بیشتر: با کدک صوتی کم مصرف جدید LC3، ایرپادز پرو جدید عمر باتری بیشتری برای پخش صدا خواهد داشت
  • صدای چند جریانی: LE Audio انتقال چند جریان صوتی هماهنگ شده را بین یک دستگاه منبع مانند ایرپادز پرو، آیفون یا مک امکان پذیر می‌کند و به گوشی‌های چپ و راست اجازه می‌دهد تا هرکدام اتصال صوتی بلوتوث خود را با دستگاهی که از LE Audio پشتیبانی می‌کند، برای قابلیت اطمینان بیشتر داشته باشند
  • اتصال چندین جفت ایرپادز به طور همزمان به آیفون: LE Audio به چندین جفت ایرپادز اجازه می‌دهد تا به طور مستقیم به آیفون، آیپد، مک و یا دستگاه دیگری متصل شوند و صدا را به طور همزمان پخش کنند. اپل در حال حاضر قابلیتی دارد که به کاربر آیفون یا آیپد که دارای ایرپادز است امکان می‌دهد تا صدا را با فرد دیگری با ایرپادز به اشتراک گذارد، اما این ویژگی با بیش از دو جفت ایرپادز کار نمی‌کند
  • بی‌نیاز از جابجایی بین آیفون و مک: LE Audio به ایرپادز اجازه می‌دهد به طور همزمان به چندین دستگاه منبع مانند آیفون و مک متصل شوند و نیاز به جابجایی ایرپادز بین دستگاه‌ها را هم از بین می‌برد

بلوتوث SIG در ماه جولای (تیر) اعلام کرد که پیش بینی می‌کند تا پایان سال ۲۰۲۲ محصولات با پشتیبانی از LE Audio افزایش یابد.

طراحی ظاهری احتمالا تغییری نمی‌کند!

در سال ۲۰۲۰ گورمن و دبی وو گزارش دادند که اپل طراحی فشرده‌تری برای ایرپادز پرو جدید آزمایش کرده است که می‌تواند منجر به حذف ساقه‌های زیر این هدفون به مانند بیتس استودیو بادز شود. با این حال شایعات اخیر نشان می‌دهند که نسل دوم ایرپادز پرو هیچ تغییر قابل توجهی در طراحی ظاهری نخواهد داشت.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *